Dobos Menyhértnek igaza van. A saját szempontjából. Csak persze nem ez a lényeg.
Dobos a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt vezérigazgatója. Ritkán szólal meg, nem nagyon kerül reflektorfénybe, legalábbis ahhoz képest, hogy milyen befolyása van a közmédia ügyeire. Legtöbben nem is tudják, ki ő.
Legutóbb azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy amikor a közmédiára nehezedő esetleges politikai befolyásról kérdezték, (értve a kérdést) azonnal tudott példát mondani: Az ellenzék 2018-as tévészékházba való betörése jutott eszébe, amikoris azok be akarták olvastatni a követeléseiket. „Szégyen volt ez a magyar demokrácia történetében.”
Dobos persze szellemes választ adott, ezt is vártuk tőle. Valószínűleg elégedetten mosolyogtak kollégái, ismerősei és sok kormányzati szimpatizáns is. Ha valaki, akkor ő pontosan tudja, milyen politikai befolyás van ma a magyar közmédiában. Az eseményeket csak távolról megítélő átlagolvasó is tudja. A különbség, hogy az utóbbi téved.
Mert alapvetően nem arról van szó, hogy Orbán Viktor (vagy valamelyik embere) leszól, hogy fiúk, mostantól ezt-és-ezt kellene nyomni, teljes erővel. Hogy mennyire nem, arra pont Dobos a jó példa.
Dobos kemény ember, büszke ember, intelligens ember, nem olyan, akit ugráltatni lehet vagy simán csak leugatni, hogy mit csináljon és mit ne. Épp ez a lényeg. Dobosnak nem mondják meg, vagy ha nagyritkán igen, akkor sem úgy. Dobos magától csinálja, amit csinál. Meggyőződésből.
Hogy ettől független lesz-e az állami média? Bizonyos (inkább komikus) értelemben igen, de valójában nyilván nem. Olyan lesz, amilyennek most látjuk (ha nézzük).
Ha a komoly intézmények élére hithű katolikus inkvizítorokat teszünk (valami időkapu révén idehozunk párat), akkor nem csak akkor fogják üldözni az eretnekeket, ha arra külön utasítják őket a központból.
Azt kell látni, hogy a közmédia önállósága ma sokkal nagyobb, mint azt a fent említett „az eseményeket csak távolról megítélő hétköznapi olvasó” gondolja. A probléma (már ha problémának érezzük) teljes félrediagnosztizálása, ha azt hisszük, hogy az állami tévé simán csak központi utasításokat hajt végre.
Még csak az sem igaz, hogy a tévé párttévévé lett. Igazából nem pártkatona van az élén. Ahogy írtuk, Dobos meggyőződéses. 30 évvel ezelőtt pont ugyanazt gondolta, amit ma. Ebben sem hasonlít Orbán Viktorra. Aki ezt nem érti, az nem látja a helyzet lényegét és súlyát. És természetesen nem csak a közmédia ilyen. Aki Orbán Viktort le akarja cserélni, annak látnia kellene, hogy rengeteg-rengeteg embert le akar cserélni. Az ország jelentős részét. Én nem tudom, ez hogy lesz.
Az utolsó 100 komment: