Az egyre durvább visszaélések és az AI keményebb szabályozást hoz. Csak az a kérdés, mikor.
Az internet szabadsága már a kezdetektől megkérdőjelezhetetlen, elvi kérdés volt és máig az maradt a nyugati demokráciákban. Miből áll ez a szabadság? Nem csak abból, hogy bárki bármihez szabadon hozzáférhet, hanem legalább ennyire lényeges az is, hogy bárki bármit feltölthet (hogy más szabadon hozzáférjen).
A internet szabadságának persze mindigis voltak korlátai. Ami egyébként bűncselekmény, az itt is tilos. Az egyes szolgáltatók ellenőrizhetik és korlátozhatják a feltöltött tartalmakat. Az államok egész területeket kapcsolhatnak le, bár mifelénk ritkán teszik. Minden ilyen szűkítés azonnali vitát eredményez, aminek kulcsszava minden esetben az „internet szabadsága”. Olyan, mintha a szabad internet valamiféle alapvető emberi jog lenne. Ezidáig a nyugati világban valóban az volt. Valószínűleg nem sokáig.
Eddig is voltak problémák. Csalások, vagyon elleni bűncselekmények. Álhírek, alaptalan hergelés. Zaklatás, erőszak. Egészen mostanáig az internet szabadságának elve mégis jobban hangzott, legalábbis a többég úgy érezte, a pozitívumok felülmúlják a sötét oldalt.
Úgy tűnik, ez az arány mostanában változik meg. Nem is olyan lassan és bizony egyértelműen. A vagyon elleni csalások soha nem látott mértéket öltenek, már a legóvatosabbak bankolása sem lehet teljes biztonságban. A zaklatásra és a személy elleni erőszak egészen elképesztő módjaira és mértékére szinte hetente látunk újabb, korábbiaknál durvább példákat. Az AI térnyerésével végtelen trükk áll a bűnözők rendelkezésére.
Mindenki, pontosabban bárki érintett lehet, a legártatlanabbak és ahogy fent is írtuk, a leóvatosabbak is. Ez így nem mehet sokáig.
Az emberi civilizáció arról szól, hogy a szabadáságból feladunk valamennyit, hogy normális életet élhessünk. Eljött az idő, hogy az internettel kapcsolatban is elinduljon erről a társadalmi vita.
A helyzet bonyolult, mert nehéz a digitális diktatúra rémét elhessegetni, sőt elkerülni - ugyanakkor ez nem lehet érv a szabályozás késleltetésére. Okos, jól működő, biztonságot nyújtó elvek és rendszerek kellenek, hogy a korlátok valóban védjenek és minél kevésbé lehessen velük visszaélni. Nem szabad, hanem szabályozott internetre van szükség. Félreértés ne essék: Nem a kínai vagy pláne nem az orosz működés és célok lemásolásáról van szó, de nem is toldozós-foldozós pofozgatásról: az alapok újragondolására van igény.
Amerika az Amerika. Európai szemmel érthetetlen, tényleg teljesen érthetetlen a fegyverviselés szabadsága, pontosabban az USA ehhez kapcsolódó szabályozása. Rajtuk maradt régről. Megőriztek egy szabadságjogot, amit Európában józan ember nem vezetne be semmiképpen. Ilyen értelemben az internet is amerikai. Sokat beszélünk arról, hogy Európának sürgősen önálló lábra kell állni fegyverzeti/hadászati szempontból. Ugyanígy elkerülhetetlen a saját, az amerikainál sokkal szigorúbb internet-használati szabályozás, mondjuk úgy saját internet kialakítása.
Nem csak az utcai késelések fenyegetik a mindannyiunk által szeretett (pl fegyvermentes) európai életet. Az internet korlátlan szabadsága is. Ha nem lépünk, elveszik az a speciális létforma, amit európai kultúrának, európai hétköznapoknak hívunk. Le kell dönteni a tabukat, szigorúan szabályozni kell az internetet. A bűnüldözés nem elég, a biztonságos környezet kialakítása még fontosabb.