Szerencsétlen nyilatkozatával pont az ellenkezőjére buzdít, mint amire kellene.
A vírushelyzettel kapcsolatban mostanában előszeretettel nyilatkozó Szlávik János (a Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetének osztályvezető főorvosa) néha jókat mond, néha téved, a karácsony előtti teszteléssel kapcsolatban pedig egyszerűen rosszul fogta meg a problémát.
Szerinte a teszt hamis biztonságérzetet nyújthat (az index leirata):
„A tesztek mindig egy adott időpillanatot mutatnak, és sajnos nem tudhatjuk azt, hogy a következő napon mi történik velünk. Ha az egyik napon még negatív a tesztünk, az nem jelenti azt, hogy másnap is az lesz. Sajnos az, hogy egy tesztet csináltatunk egy családi vacsora előtt, álbiztonságot mutat. A legkritikusabb időszak pont az első két nap, amikor még nem lehet kimutatni a vírus genetikai anyagát. Tehát ezek nem jelentenek biztonságot. Akkor tudjuk megvédeni biztosan a rokonainkat, ha karácsonyeste nem találkozunk velük.”
Az idézettel betű szerint nincs probléma (azaz önmagában védhető lehetne), de a fő üzenet már teljesen félremegy. Ne csináltassunk tesztet, hanem inkább maradjunk egyedül?
A valóságban a dilemma nem így merül fel és Szlávik tanácsa pont rosszra ösztönöz. Igazából az a kérdés, hogy ha már családi vacsorára megyünk, akkor van-e értelme előtte tesztelni. Igen, van, mert „akkor tudjuk megvédeni a rokonaikat”.
A teszt nem szemfényvesztés, a tesztelés értelmes. Igaz, nincs olyan, hogy tökéletes védelem. A gyorstesztek megbízhatósága alacsony, de még az is több, mint a semmi. A laborban végzett PCR tesztek gyakorlatilag 100%-ban megbízhatóak, ha pozitivitást mutatnak, és igen jó megbízhatóságúak, ha negatívat jeleznek. Az időzítés persze kulcsfontosságú.
Szlávik nyilatkozatát sokan úgy értelmezhetik (bármi is volt a nyilatkozó eredeti szándéka), hogy a tesztelés fölösleges, nem segít (miközben az emberek jelentős része eleve fél a tesztek elvégzésétől).
Ezzel szemben a tesztelés a legjobb dolog, amit tehetünk, ha karácsonykor/szilveszterkor találkozni akarunk rokonaikkal, barátainkkal. Sokan nem tudják, hogy ilyen PCR teszteket nagyon rövid határidővel, bárki számára elérhetően vállalnak a magánszolgáltatók. Logikus, hogy annál biztosabbak lehetünk az állapotunkban, ha minél később, a találkozóhoz minél közelebb végezzük el a tesztet.
Szláviknak inkább ezt kellett volna mondania:
A vírusterjedés megakadályozásának az az egyetlen biztos módja, ha ünnepek alatt sem találkozunk senkivel. Ha mégis szeretnénk találkozni (és azt gondolom, igen sokan ezt tervezik), akkor szeretteink megóvása érdekében igen hasznos, ha előtte (minél közelebb a találkozóhoz) teszteltetjük magunkat, amivel a betegség átadásának kockázatát a lehető legkisebbre szorítjuk. A tesztelés gyors, veszélytelen, biztonságos és biztonságot nyújt, ráadásul mindenki számára könnyen hozzáférhető. Ne féljünk elvégezni!
Tavasszal sok kritika érte a kormányt, hogy nem készíttet elég tesztet. Most azért kell kritizálni (talán még jobban, mint tavasszal), mert nem buzdítja az embereket (cégeket) arra, hogy vegyék saját kezükbe a sorsukat és maguk teszteltessenek.