
Az agymosás csúcsa, hogy több munkát ígérve szavazatot lehet nyerni.
Aki nem dolgozik, ne is egyék.
Munkaalapú társadalom.
A munka becsülete.
A bevándorlók elveszik a munkánkat.
A gépek és az MI ugyanúgy.
Vaskos könyvet lehetne arról írni, hogyan és miért alakult ki a munka trónra emelése. Történeti és összeesküvés-elméleti könyvet egyaránt. Akárhogyis, a fejekben egészen furcsa helyet foglal el a munka fogalma. Ez a rövid bejegyzés pusztán erre a tényre (furcsaságra) hívja fel a figyelmet, ennél többet nem akar.
Magyarországon (és sok másik országban is) választást lehet azzal nyerni, hogy: MUNKA! Munkát teremtünk, munkát adunk, megvédjük a munkahelyeket, a munka becsületét visszaállítjuk. Manapság a politika egyenesen munkaalapúnak mondja a társadalmat (itthon).
Pedig logikus lenne azzal kampányolni, hogy „Dolgozzunk kevesebbet!”. Legyen a munkahét 4 vagy 3 napos és azt se kelljen olyan komolyan venni. Hogy ettől hanyatlana a gazdaság és kevesebb lenne a pénzünk? Igen, ezt mondják nekünk, pedig ez az összefüggés messze nem egyértelmű. Ha valami egyértelmű, az az, hogy az emberek kevesebbet szeretnének dolgozni és a kevesebb munkát úgy élnék meg, mint életminőségük javulása (azonos vagy hasonló jövedelmi feltételek mellett).
Honnan lesz pénz, ha kevesebbet dolgozunk? Egyrészt a mostaninál biztosan lehetnénk hatékonyabbak. Másrészt (és főként) dolgozzanak a gépek, a mesterséges intelligencia vagy a bevándorlók, ha már itt vannak. Ha ez utóbbit nem akarjuk (ez simán csak politikai kérdés), akkor maradjunk csak a gépeknél és az MI-nél - ez a kettő is elég lehet.
De ha a gépek és az MI elveszik a munkánkat, akkor hogyan lesz az egyszerű embernek megélhetése? Ez már marxi kérdés és a termelési tényezők birtoklásáról szól. A megoldás a forradalomnál egyszerűbb: költségvetési politika, de ezzel messze túlmegyünk ennek a bejegyzésnek a lehetőségein.
A munka persze nem feltétlenül rossz. Munkára szükség van, legalábbis voltaire-i értelemben, azaz az egyetlen dolog, ami az életet értelmessé/elviselhetővé teszi, az a munka. Ugyanakkor mégiscsak hülyeség, hogy még több munkát ígérve választásokat lehet nyerni. Mi vagyunk a hülyék, akik ezt lehetővé tesszük. Mi, önmagunk ellenségei.