Mi lesz velünk, ha a Nyugat tényleg észhez tér?
Mindegy, hogy Putyin diktátor-e vagy csak autokratikus vezető, esetleg ilyen az orosz-típusú demokratikus vezetés. Ezek csak szavak. A lényeg, hogy azt csinál, amit akar. Legalábbis innen, nyugatról úgy tűnik.
Azt csinál, amit akar, és következmények nélkül csinálhatja. Mert az orosz demokrácia már rég nem demokrácia (de ismét: nem a szavakon van a hangsúly). Hiányzik belőle a fékek és ellensúlyok rendszere, amitől az első ember (elnök vagy vezér vagy választott vezető vagy istenkirály vagy cár, az elnevezés megintcsak mindegy) kontroll nélkül marad. Nincs kollektív döntéshozatal, nincs visszacsatolás, nincsenek korlátok. Bármi megtörténhet.
Ilyen szempontból mindegy az is, hogy az oroszok többsége elindította-e volna ezt a háborút és jelen helyzetben is így folytatná-e. A (nyugati típusú) demokrácia nem azért demokrácia, mert az emberek többsége dönt vagy a szavazással párévente megválasztott vezető dönt. A demokrácia egyik nélkülözhetetlen alapeleme, hogy vannak benne fékek és ellensúlyok.
El tudjuk képzelni, hogy a mai Németország megtámadja Hollandiát vagy Csehországot? Hogy az USA megtámadja Nagy-Britanniát vagy Kanadát? Ugye nem? Azért nem, mert ott ez nem megy át a rendszeren. Persze, más a néplélek is, de kérdéses, hogy ez inkább ok vagy okozat.
Két tanulság adódik (legalább):
1. Idehaza egy évtizede kongatják a vészharangot a fékek és ellensúlyok leépítésével kapcsolatban. A tényt még az Orbán-rendszer támogatói sem tagadják, csak ők jó iránynak látják. Talán azt gondolják, hogy erős vezető = erős ország.
Igen, Orbán nem Putyin (messze nem az), az EU önmagában ellensúlyt alkot (bénán, de kitartóan), a magyar ember nem olyan, mint az orosz (bár vannak hasonlóságok) és nekünk nyilván nincs ilyen hadseregünk (ami alkalmas lenne bárki-akárki lerohanására). Attól még a fékek-ellensúlyok kiiktatása megszűnteti a demokráciát. Eddig nevetgéltünk ezen, de most látszik igazán, hogy ebből baj lehet.
2. A Nyugat eddigi, autokratikus (diktatórikus) rendszerekkel szemben tanúsított megértése öngyilkos, de legalábbis önveszélyes hozzáállás. Nem az emberi jogok, a nagyobb igazság vagy a (vélt) történelmi fejlődési irány (lásd: demokrácia-export) miatt kell felvenni a harcot a nem-demokratikus államokkal szemben. A Nyugat számára ez simán csak önvédelem. Hogy ne kelljen atomháborútól vagy hagyományos háborútól tartania.
Talán most, váratlanul és igazából még mindig valószerűtlenül eljött a pillanat, amikor erre a Nyugat is rájött vagy legalábbis elindult azon az úton, hogy rájöjjön. Ha ez így van, akkor nemsokára nem csak az orosz gáz elmaradása miatt kell izgulnunk itt, Magyarországon.