És később a parlamenti választás is. De esély sincs rá.
Migráns bűnözők és biztos börtönnel végződő elszámoltatás. A magyarság elpusztítására törekvő külföldi erők és diktatúrát építő tolvajok. Pénzosztás mindenkinek.
Félelemkeltés, gyűlöletkeltés, szavazatvásárlás.
Várhatóan ilyen témákról szól majd a 2022-es választás, ahogy most az ellenzéki előválasztás is. Minden más csak kidolgozatlan, betarthatatlan és számonkérhetetlen szlogenek szintjén jelenik meg. A megfáradt értelmiség legyint: „Egy választás ilyen. Az embereket ezzel lehet elérni, más nem érdekli őket.”
Pedig nem kellene így lennie. A közbeszéd olyan, mint az elvárásaink.
Íme néhány téma, amelyekről egy rendes országban legalább ilyenkor megtudható, hogy mit is gondol az, akire rábízzuk a jövőnket:
1. A nyugdíjrendszer átalakítása. Hogyan, miből lesz nyugdíja a mostani 20-30-40 éveseknek? Hány évesen? Mennyi?
2. A tanárok megbecsülése. Hogyan lehet a tanárok társadalmi státuszát az egekbe emelni? Milyen mértékű bérrendezést terveznek a következő 4 évben? Mennyit kell majd a szülőknek tanulni a gyerekkel? Mennyit kell különórára hordani őket, hogy továbbtanulhassanak?
3. Mit lehet tenni azért, hogy az egészségügyi rendszer ne csak a betegeket kezelgesse, hanem segítse az embereket a betegségek megelőzésében?
4. Mi a magyar honvédség szerepe? Létszám? Költségvetés? Nemzetközi szerepvállalás? Specializálódás? Sorozás kérdése?
5. Mit kell elvárni az egyházaktól a csillagászati mértékű támogatásért cserébe?
6. Mit lehet tenni a hétköznapi emberek nagyobb szervezetekkel szembeni kiszolgáltatottságának csökkentése érdekében (bankok, szolgáltatók, államigazgatás)?
7. Mit lehet tenni a takarékosabb államért?
8. Mik a következő 4 év fő infrastrukturális beruházásai?
9. Hogyan lehet drasztikusan csökkenteni a vállalkozások adminisztratív terheit?
10. Hogyan kell átalakítani az adórendszert?
11. Hogyan lehet a magyar mezőgazdaságot megerősíteni?
12. Hogyan lehet felvenni a harcot a munkaerőhiánnyal?
13. Hogyan lehet az oktatást úgy átalakítani, hogy a magoláson kívüli egyéb tehetségek se kallódjanak el?
14. Mit lehet tenni a levegő és a vizek tisztaságának védelme érdekében? Mit gondolunk az erdők szerepéről, ideális méretükről?
15. Hogyan hat a klímaváltozás az országra és mit lehet tenni azért, hogy a negatívumokat minimalizáljuk a pozitívumokat pedig kihasználjuk?
16. Mit lehet tenni a növekvő vagyoni/jövedelmi egyenlőtlenség ellen? Mit lehet tenni azért, hogy ne csak az elit érje utol Európát (ez már megtörtént), hanem a középrétegek és az alattuk lévők is?
Vannak olyan témák, amiről a kormánypárt véleményét már tudjuk, de érdekes lenne az ellenzék álláspontját is megismerni:
1. Hogyan lehet a fiatalokat támogatni? Hogyan kell segíteni a gyereket vállalókat? Mi lesz a családtámogatási rendszerrel?
2. Mekkora a reálisan elérhető, célként kitűzendő infláció? Mekkora növekedéssel számol a jövőbeli költségvetés? A gazdaságösztönzés mely területeire koncentrál?
3. Milyen külpolitika várható? Milyen lesz a szomszédokkal a viszony? Milyen lesz Kínához, Oroszországhoz, Ukrajnához a hozzáállás?
4. Hogyan lehet a jelenleginél hatékonyabban képviselni az érdekeinket EU-szinten?
5. Hogyan kerülnek magyar egyetemek a világ élvonalába? Mi lesz a Fudannal?
6. Marad-e a munkaalapú társadalom (minél többet dolgozzon mindenki) koncepciója vagy kitűzhető cél a minél több szabadidő (pl 4 napos munkahét)?
7. Milyen lesz a bevándorláspolitika?
8. Mi az elképzelés Magyarország energetikai biztonságáról? Lesz Paks2? 3-4-5? Vagy a meglévőt is bezárjuk? Mikor?
A fenti lista tetszés szerint bővíthető. Csupa olyan kérdés, amire nem kapunk választ, legtöbbször még utalást sincsen ilyen témákra. Persze lehet, hogy ezek nem is fontosak. Mert ebben az országban (talán a világon mindenhol?) inkább félni és gyűlölni szeretünk (és elszámoltatni és támogatásokat kapni), nem pedig a jövőnkkel foglalkozni. Úgyis lesz valami, nem?