Ugyanaz, mint az ottani fertőzöttségi adatokkal.
„Nem ötvenezer, hanem feltehetően félmillió, vagyis a korábbiakban közölteknél tízszer több fertőzött volt Vuhan városában, ahonnan elindult világjárványt okozó koronavírus.”
Nem hiszem, hogy a december végi, CNN-re hivatkozó index.hu hír különösebb meglepetést okozott bármelyik magyar olvasóban. Itt, Magyarországon azt gondoljuk (és a alábbiak szempontjából mindegy, jól gondoljuk-e), hogy Kínában mindenféle/bármiféle állami érdekek miatt könnyen hamisítják a hivatalos adatokat és igyekeznek elhallgattatni azt, aki mégis megpróbálja nyilvánosságra hozni az igazságot. Ugyanezt gondoljuk Oroszországról is (ismét: bejegyzésünk szempontjából mindegy, hogy ez tényleg így van-e).
Az adatok manipulálását, torzítását, a kellemetlen tények elhallgatását természetesnek vesszük ezen országokban. Mitől lenne ez másként a vakcinákkal kapcsolatban? Miért hinné bárki, hogy az oltások hatékonyságát és mellékhatásainak gyakoriságát, súlyosságát bemutató anyagok a valóságot tükrözik?
Az amerikai, német vagy brit rendszer más. Ott nehéz takargatni a problémát. Gyorsan híre megy, ha valamelyik jellemző nem stimmel. A sajtó előveszi az allergiás rohamokat, hosszan tartó károsodásokat és szétszed minden esetet, ahol beoltott, védettnek gondolt személy kerül koronavírussal kórházba. Kínában vagy Oroszországban nincs erre garancia.
Nem az a probléma tehát, hogy a kínai vagy orosz tudósok gyengébbek, mint az amerikaiak. E sorok írója kifejezetten nagyra tartja a mindenkori orosz szellemi teljesítményt és az elért tudományos eredményeket. Az a baj, hogy ebben a két országban hiányzik a bizalmat megalapozó visszacsatolás.
Hiába magyarázza tehát Szijjártó vagy Eperjes Károly, hogy gyermekkoruk kedvenc oltásai mind Oroszországból érkeztek, mert nem arról van szó, hogy a magyar ember szerint ott nem tudnak jó vakcinát gyártani (mert igenis tudnak, sőt még az is lehet, hogy jobban tudnak). Rohamléptekben fejlesztett, villámjóváhagyásokkal, rövidített úton piacra dobott oltóanyagok esetében még a szokásosnál is többet számít a menet közbeni visszajelzések megbízhatósága. Ez az, amiben az orosz és a kínai vakcina nagyon alulmarad. A bizalom számít, szinte csak az számít.
A magyar ember nem hülye, tudja, mit jelent és miért fontos a bizalom. Nem akar kínai és orosz oltást. Nem lesz könnyű ezen változtatni, még így sem, hogy kormányunk a tömeghipnózis nagy mestere.
Azon érdemes talán elgondolkozni, hogy ha a kínai, orosz, amerikai, német, angol, stb mellett létezne igazi magyar oltás (tudom, Karikó Katalin miatt a Pfizer magyarnak tekinthető, de itt nem erről beszélünk), abban mennyire bíznának a magyar emberek? Valószínűleg annyira, amennyire az elmúlt évtized alatt kiépített, központosított és ellenállásmentessé tett államban, ami – sokak számára úgy tűnik – őszinteség tekintetében közelebb áll Kínához és Oroszországhoz, mint Merkel Németországához.